ניתוח בריאטרי

מתעניינים בניתוח בריאטרי? כמה עובדות שכדאי לדעת:
ניתוח בריאטרי אינו קסם- שימו לב-  ניתוח בריאטרי הוא לא נס רפואי או קסם. להיפך, זהו ניתוח אשר מסייע לאנשים הסובלים מעודף משקל לסגל אורח חיים בריא יותר ועם זאת  מחייבת שינוי משמעותי ומתמשך. הניתוח הבריאטרי לבדו לא יכול לעזור לרדת במשקל ולשמור על המשקל התקין לאורך זמן ולכן, נדרש שינוי בהרגלי התזונה והפעילות הגופנית.

אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית הם לא עצלנים-מי שסובלים מהשמנת יתר חולנית חולים במחלה הנקראת השמנה. מטופלים רבים הסובלים מבעית השמנה, חווים אפליה ושיפוט חברתי עקב משקלם העודף . רובם ניסו לרדת במשקל ולהיות בריאים בדרכים שונות, אך לא הצליחו בתהליך ולכן, ניתוח בריאטרי הוא לרוב מוצאם האחרון.


ניתוח בריאטרי הוא מסוכן – כל ניתוח כרוך בסיכונים וסיבוכים ויתכן שאף למוות. עם זאת, שיפורים שחלו לאורך השנים בהליכים הכירורגיים, סייעו להקטין למינימום את הסיכונים. מרבית הניתוחים הבריאטריים המבוצעים כיום נעשים בשיטה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה) הכרוכה בצמצום משך ההחלמה, הכאבים והצלקות.

ניתוח בריאטרי – גורם לשינוי בתזונה: רוב המטופלים נוטלים תוספי תזונה לאחר ניתוח בריאטרי, מכיוון שהניתוח עלול למנוע ספיגה תקינה של ויטמינים ומינרליים. עם זאת, מטופלים שממלאים אחר הוראות הרופא ונמצאים במעקב סדיר של דיאטנית יכולים ליהנות מתזונה מאוזנת.

במקרים רבים, מצבם הבריאותי ואיכות חייהם משתפרת באופן דרמטי לאחר הניתוח.

יתרונות הניתוח הבריאטרי

ניתוח בריאטרי הינו ניתוח  בריאותי אשר הפך בשנים האחרונות להליך הירידה במשקל הנפוץ והיעיל ביותר. מומחים סבורים כי הוא משיג את הירידה הגדולה ביותר במשקל, עם תוצאות אמינות גבוהות יותר מהליכים אחרים. התוצאות ארוכות הטווח של ההליך עומדות על שישים אחוזים לממוצע של שבעים אחוזי ירידה במשקל גוף עודף, עד לתקופה של עשר שנים. כשמשקל הגוף יורד, נפתרות ומשתפרות גם בעיות בריאות רבות הקשורות עם השמנת יתר חולנית. לדוגמה, דום נשימה בשינה, מחלת רפלקס הוושט, צרבת, בריחת שתן, ובעיות אורטופדיות קשות. מחקרים מראים כי ניתוח בריאטרי מפחית את הסיכון להתקפי לב. חולי סוכרת זקוקים, בעקבות הניתוח, לצרוך פחות תרופות, הסכרת מתאזנת וחלקם מבריאים ומוותרים על התרופות לסכרת. הניתוח מצוין במיוחד לחולי דיסליפידמיה וכולסטרול גבוה, הפותרים את המצב עם תוצאות אמינות ומרשימות בהרבה בהשוואה לנטילת תרופות. בנוסף נמצא כי שישים אחוזים מהאנשים הסובלים מבעיות לחץ דם גבוה, יכולים לוותר על התרופות לאחר ניתוח בריאטרי. 

ניתוח זה נחשב להליך בטוח יחסית, גם כשהוא מבוצע בקרב מטופלים מבוגרים וחולים במחלות לב וכלי דם ידועות. ההליך מראה תוצאות טובות בהתאוששות ורמת הכאבים לאחר ההליך הקצר, השהות בבית החולים קצרה יותר, וניתן לשוב לעבודה ולפעילויות אחרות של חיי היומיום זמן קצר לאחר ההליך, עם שיעור נדיר של זיהומי פצעים חמורים.

מטופלים שעברו ניתוח בריאטרי משיגים הצלחת ירידה במשקל משמעותית, משפרים את איכות חייהם ומדווחים על בריאות טובה באופן כללי. ושילוב שינויים אלו משפיע באופן עצום על תוחלת החיים של אנשים הסובלים מהשמנת יתר חמורה.

חסרונות ניתוח בריאטרי

בניתוח בריאטרי קיימים סיבוכים מסוימים כגון: דימום ממערכת העיכול, זיהום, דליפה מההשקה, חסימות באיברים פנימיים, כיבים במערכת העיכול,  אבנים בכיס המרה, נשירת שיער, אירועים של קרישי דם, צרבות, שינוי בטעם וריח ובעיות אחרות מסוג חסרים תזונתיים כמו חומצה פולית, תיאמין, סידן, אבץ, ויטמין B12, ויטמין D, ויטמין A וברזל. חסרים אלו עלולים להוביל לאנמיה והפרעות נוירולוגיות אחרות. בנוסף חשוב לציין שמטופלים שסובלים מהתמכרות לצריכת אלכוהול ועישון סיגריות מוגבר, נמצאים בקבוצת הסיכון המוגברת לסיבוכים. בדרך כלל, אנשים אלו נכשלים בשמירה  על הרגלי התזונה הבריאים הנדרשים לאחר הניתוח, ועל ההוראות הרפואיות, ולכן הסיכון שלהם לסיבוכים גבוה במיוחד. תוצאותיהם של הסיבוכים האלו עלולים להוביל לעלייה חוזרת במשקל, וצורך בניתוח חוזר.

ניתוח בריאטרי – מימון פרטי או דרך קופות חולים? 

ניתוח בריאטרי הינו ניתוח בריאותי המוגדר בסל הבריאות ולכן מטופל שעומד בקריטריונים של משרד הבריאות זכאי לניתוח ללא עלות במסגרת הציבורית  אך כיוון שהוא ניתוח שיש עליו הרבה ביקוש בישראל ובבתי החולים, זמני ההמתנה בבתי חולים ציבוריים הינם ארוכים, ויכולים להגיע עד שנה המתנה לניתוח בריאטרי. זאת לעומת ניתוח פרטי דרך הביטוחים המשלימים והפרטיים שזמן ההמתנה לניתוח הינו יותר קצר. .