קיצור קיבה

10 עובדות מעניינות על ניתוח קיצור קיבה:

  1. כיצד נולד ניתוח קיצור קיבה? באמצע שנות ה-70 התגלה שחולים רבים לאחר ניתוח אולקוס, שבמהלכו נכרת גם חלק מקיבתם, איבדו קילוגרמים ניכרים ממשקלם ולא הצליחו להעלותם שוב. תקלה לא צפויה זאת הולידה את ניתוח מעקף הקיבה.
  2. מה הקשר בין קיצור קיבה וצמחונות? מחקר שנערך בבריטניה מגלה כי ניתוחים לקיצור קיבה גורמים אצל רבים מהמטופלים לשינויים בחוש הטעם ובחוש הריח, ובעיקר לסלידה מעוף ומבשר. החוקרים משערים כי הסיבה קשורה בשינוי בהורמונים במערכת העיכול.
  3. קיצור קיבה- ניתוח פופולרי? ניתוחים לקיצור קיבה הם בין הניתוחים הפופולריים בישראל. על פי ההערכות, מתבצעים מדי שנה כ-6,000 ניתוחים כאלה בבתי החולים ברחבי הארץ.
  4. הידעת? על פי מחקרים שונים, מי שעושה דיאטה בדרך הקלאסית ונעזר בתפריט דל קלוריות ובאימוני כושר נמצא בסיכון גבוה יותר להעלות בחזרה את המשקל בהשוואה למי שעובר קיצור קיבה. 
  5. מה הקאטצ'? כל רופא שתפנו לדבר איתו יבקש להדגיש – לא מדובר בפתרון קסם, ולטווח הארוך, השמירה על המשקל תהייה תלויה במטופל עצמו. 
  6. הידעת? מחקרים מצביעים על העובדה לפיה הריון לאחר הליך בריאטרי יכול להיות בטוח יותר לאם ולתינוק, מאשר הריון שמסתבך בעקבות השמנת יתר.
  7. הידעת? ניתוח קיצור קיבה מתאים לגברים ולנשים בכל הגילאים, בתנאי שהם עומדים בקריטריונים אחרים כמו מדד BMI, למשל.
  8. הידעת? ארה"ב, שם מגיפת ההשמנה הגדולה בעולם, מספר הניתוחים מדי שנה מגיע לכ-180 אלף. הניתוח השכיח ביותר הוא ניתוח השרוול, בו מופחתת הקיבה לגודלה של בננה.
  9. הידעת? ניתוח בריאטרי הוא הליך מציל חיים פעמים רבות, בעיקר למי שסובלים ממחלות נלוות הכרוכות בהשמנת יתר קיצונית. בדקו מה מגיע לכם! אתם יכולים להיות מופתעים לטובה פעמים רבות. יתכן שתגלו כי השתתפות העצמית שלכם נמוכה משחשבתם וההוצאה הכספית יכולה להיות קטנה יותר ממה שהערכתם. קבעו פגישת יעוץ בקופה ועם סוכן הביטוח של ביטוח הבריאות הפרטי שלכם ולימדו מהם אפשרויות הכיסוי העומדות בפניכם.
  10. הידעת? חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה מצאו שכשנה אחרי ניתוח בריאטרי ניתן למצוא אצל המנותחים סמנים גנטיים המעידים על הצערת הגוף.

מאמרים ממולצים

היו מעודכנים