תסמונת הצפה

ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע הניתוח. חשוב לציין שהגישה הלפרוסקופית מפחיתה את הכאב, אי הנוחות, הצלקות וזמן ההתאוששות לאחר הניתוח, אך אינה מורידה את הסיכוי לסיבוכים. על כן, הכירורג יעבור אתכם על כל הסיבוכים האפשריים ותופעות הלוואי לפני החתימה על הניתוח. להלן פירוט על תסמונת ההצפה, תופעת לוואי שכיחה שחשוב להכיר, וכיצד יש להבחין בינה לבין דלף קיבה.

מהי תסמונת ההצפה?

תסמונת ההצפה (dumping syndrome) – זוהי תופעה שכיחה המופיעה לרוב אצל מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה, ולעיתים נדירות אצל מטופלים שעברו ניתוח שרוול קיבה. התסמונת באה לידי ביטוי בכאבי בטן, בחילות , הקאות, שלשולים, חולשה הזעה, סחרחורות והתעלפויות. התסמונת מופיעה בדרך כלל כחצי שעה לאחר הארוחה. תסמונת זו נגרמת כאשר המזון עובר מהר מידי מהקיבה אל המעי הדק. מצב זה עלול לקרות כאשר אדם צורך כמות גדולה, של מזון המכיל סוכרים פשוטים כמו: מיצים מתוקים, סוכר לבן, וכמו כן גם מאכלים בכמויות גדולות של פחמימות כגון: פסטה, אורז, תפוחי אדמה עלולות לגרום לתסמונת  זו. קיימות שתי סוגי הצפות:

הצפה מוקדמת- מתרחשת בין 10 -30 דקות לאחר אכילה. וכדי למנוע תסמונת זו מומלץ לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות ולהפריד בין המזון לשתייה ולהימנע מפחמימות בריכוז גבוה.

הצפה מאוחרת- מתרחשת 2-3 שעות לאחר האכילה. ע"י סוכר שעובר למעי הדק וגורם לעליית הסוכר בדם. במצב כזה מומלץ לאכול מזון מתוק.

השמנת יתר

דרכי טיפול:

כאשר התסמונת מופיעה מומלץ לשכב לנוח עד לחלוף התסמינים או שיפור משמעותי בתחושה. חשוב לציין שיש להימנע מאכילה של מתוקים העלולים להחמיר את הבעיה.

לאחר כמה חודשים תופעה זו צפויה לדעוך עד שתיעלם. עם  זאת כאשר התסמונת מופיעה, חשוב ללמוד ולהבין מה גרם לתופעה כדי למנוע את הופעתה בעתיד.

איך להימנע מתסמונת ההצפה?

  • יש להפחית באכילת פחמימות פשוטות
  • דילול של מיצים
  • מזונות מתוקים לאכול בכמויות קטנות כגון: גלידות, שוקולדים, עוגות ורוי בסוף האורחה.
  • לפני שתיית אלכוהול יש לאכול מאכלים שומניים כמו: אגוזים, שקדים, טחינה, חומוס אבוקדו וכדומה.
  • אכילה של פחמימות מורכבות כמו אורז ופסטה יש להוסיף מנת חלבון או שומן.

מהו דלף קיבה?

דלף בקיבה  זהו נקב בקיבה או במעי, שדרכו מתרחשת דליפה של  תוכן המעי לתוך חלל הבטן. במצב זה קיים סיכון ממשי לחיי המטופל, כיוון שהחומר הלא סטרילי שדולף מהקיבה לחלל הבטן עלול לגרום לזיהום שיוביל לחום, הקאות, ודופק מהיר. דלף קיבה הוא סיבוך המוכר בדרך כלל למנותחי שרוול קיבה. כיוון שהסימפטומים דומים מאוד לסימפטומים של תסמונת ההצפה, במידה ולאחר שכיבה אין שינוי בתחושה, יש לפנות למיון בהקדם. הדלף מתרחש בדרך כלל מספר ימים עד שבועיים מיום  הניתוח, ולעיתים נדירות לאחר מספר חודשים.

דרכי טיפול:

הטיפול הניתן במצב של דלף קיבה כולל אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום, והוספת נקז לחלל הבטן, ובצום. הריפוי לוקח זמן של חודשיים שלושה ולעיתים אף ארבעה חודשים, לכן יש צורך בסבלנות. 

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים