קפה עם הרופא - ד"ר חסן קיס

האם יצא לכם אי פעם לשבת עם הרופא המנתח שלכם לכוס קפה?

ד"ר חסן קיס, היה שמח לשבת עם כל אחד מהמטופלים שלו לכוס קפה, אבל מפאת קוצר בזמן ועודף ניתוחים לקיצור קיבה, זה לא יתאפשר. לכן, אנחנו מזמינים אתכם להכין לעצמכם כוס קפה, ולקרוא את הריאיון המיוחד שערכנו במיוחד עבורכם, עם ד"ר חסן קיס, רופא בכיר בחטיבה הכירורגית במרכז הרפואי אסף הרופא, מומחה בכירורגיה כללית כירורגיה לפרוסקופית מתקדמת והשמנת יתר.

מעקף קיבה

הריאיון:

האם תמיד חלמת על קריירה ברפואה?

כן תמיד חלמתי על קריירה ברפואה, כיוון שאצלנו במגזר חלומה של כל אמא שהבן שלה יהיה רופא. בנוסף, אבא שלי הוא אח במקצוע שלו, ומאז שאני קטן הוא חינך אותי עם הרבה אהבה וערכים שמקדשים את מקצוע הרפואה והחשיבות העצומה שלו.

איך החלטת להתמחות בניתוחים בריאטרים?

כאשר סיימתי את ההתמחות שלי בכירורגיה תחום שהקסים אותי, החל משנות ה90 נחשפתי לתחום הכירורגיה הלפרוסקופית, המכשור המתקדם והחדשנות סקרנו אותי מאוד, ומשם הגעתי לתחום הבריאטריה.

האם אתה זוכר את הניתוח הבריאטרי הראשון שלך?

כמובן, אני זוכר שהתרגשתי מאוד, זה היה ניתוח שרוול שהתקיים באסף הרופא, והוא עבר בקלות, ואני זוכר שהייתי באופוריה.

איזה אישיות השפיעה עלייך בקריירה ולמה?

אבא שלי, הוא דמות מאוד דומיננטית בחיים שלי. הוא תמך בי בלימודים, הוא דרבן אותי ללמוד והסביר לי כמה חשוב ללמוד ולהתקדם בחיים. הוא חשף אותי למקצוע הרפואה. הוא דאג להנחיל בי את הערך והחשיבות של הרפואה, שזה אחד מהמקצועות החשובים בחיים, כי הבריאות של הבן אדם, זה בין הדברים  המורכבים, המסובכים,  והחשובים שקיימים. ואני מודה לו על זה היום מאוד.

איזה שיעור הכי חשוב למדת בקריירה שלך?

האמת שיש כמה. אבל מניסיוני הכי חשוב זה להקשיב למטופל ולמצוקות שלו. רבים ממטופלים מגיעים אליי בסוג של חוסר אונים, מה שמזכיר לי שקודם כל אני כאן כדי להקשיב לבעיות ולתלונות כדי לעזור להם ולהקל עליהם, ולהציע להם פתרונות שיוכלו להעניק  להם את הנחת שכולנו מחפשים.

מה האתגרים העומדים בפני מנתחים בריאטרים בישראל כיום?

זו שאלה טובה, הניתוחים הבריאטריים פותרים  בעיות בריאותיות רבות גם של מחלות הנלוות להשמנת יתר כמו: סוכרת, בעיות לב וכדומה. כלומר יש להם חשיבות עצומה ביעילותם לפתרון הבעיות האלו. לדעתי, ההחמרה והנוקשות של מקבלי ההחלטות אשר אחראים בין היתר על קביעת הקריטריונים  שבהם צריכים  לעמוד המטופלים, האישורים לעבור ניתוח, הוצאות הכספיות, וכדומה, כובלים את הידיים של הרופאים. אחרי הכל חשוב לזכור שהצלחת הניתוח יעילה יותר, וחוסכת משאבים והוצאות גם לקופות החולים וגם למטופלים שלא אושרו לעבור את הניתוחים.

האם אתה יכול לספר על קונפליקט מקצועי שהיה לך?

סיבוכים בניתוחי קיצור קיבה, זה לצערי תופעה שקיימת לעיתים רחוקות ושאינה תלויה בנו הרופאים. אני אישית לוקח אותה מאוד ללב. זה מכניס אותי לקונפליקט, אני בודק את התהליך שוב ושוב ועובר על כל המהלכים כדי לנסות ולמצוא איזשהו מגמה שתשפוך אור על הסיבוך שנוצר.

מה מיוחד בחדר הניתוחים שלך?

אני משתדל לנתח עם הצוות הקבוע שלי, ודואג לכך שתהיה מוסיקה כי זה מאוד מרגיע אותי.

איזה סגנון מוסיקה אתה אוהב?

אני אוהב כל מיני סגנונות, זה יכול להיות בערבית, בעברית בלועזית העיקר  שתהיה מוזיקה שקטה ומרגיעה.

האם יש מנותח שאתה זוכר באופן מיוחד?

אני זוכר שניתחתי משפחה שלמה, אבא אמא ואת הילדים שמאוד רגשו אותי. ועד היום אני משתדל לשמור איתם על קשר אישי.

ציפור קטנה לחשה לי שישנה קבוצה בפייסבוק של המטופלים שלך שמתנהלת באופן יומיומי, איך הוקמה הקבוצה של הפייסבוק ? ומה דעתך על זה?

הקבוצה בפייסבוק קמה מיוזמתם של המטופלים. שאגב לא הכירו אחד את השני בכלל. ועד היום מקיימים מפגשים תקופתיים שאני מוזן אליהם ומגיע ופוגש את כולם, וזה מאוד מרגש אותי.

איך שומרים על להיות מעודכן בדברים הכי חדשניים בתחום?

חייבים להיות מעודכנים. יש עיתונים רפואיים, כנסים רפואיים בארץ ובחו"ל, מאמרים שמתפרסמים, וכדומה.

ולסיום, איזה קפה אתה הכי אוהב לשתות?

קפה  קטן עם הל.

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים