ניתוח קיצור קיבה- שאלות ותשובות

ניתוח קיצור קיבה הינו פתרון פופולארי למחלת השמנת יתר חולנית. זאת בשל טיפול מהיר ויעיל יחסית בתוצאות הירידה במשקל, ויעילות בריאותית במחלות הנלוות להשמנה. המחשבה לעבור ניתוח לקיצור קיבה יכולה להראות מרתיעה ומפחידה, לכן על מנת להרגיע את החשש,  ריכזנו עבורכם את השאלות והתשובות הנפוצות, שאחרי קריאתן נוכל להבטיח לכם שתדעו יותר, וכך תוכלו להחליט בעצמכם.

אילו סוגי ניתוחים קיימים לניתוח קיצור קיבה ?

כיום קיימים חמישה סוגי ניתוחים עיקריים לקיצור קיבה בישראל:

 • טבעת מתכווננת
 • מעקף קיבה
 • מיני מעקף קיבה
 • שרוול קיבה
 • מעקף תריסריון

הניתוחים הנפוצים בארץ הם: שרוול קיבה ומעקף קיבה.

האם השמנת יתר היא מחלה?

כן, תופעת השמנת היתר הוכרזה בארגון הבריאות העולמי כעל מגיפה עולמית. המונח הרפואי למחלה זו נקרא Obesity. שמשמעות המילה היא השמנה.

מי מועמד מתאים לניתוח קיצור קיבה?

השמנת יתר חולנית מוגדרת על פי  קריטריונים של משרד הבריאות. חישוב של ערך מדד מסת הגוף- BMI המאפשר לרופאים לאבחן את רמת ההשמנה של המטופל ולקבוע האם המועמד מתאים לניתוח.

 • ערך BMI הגבוה מ35 עם סיבוכי השמנת קשים כגון: סוכרת, יתר לחץ דם עודף שומנים בדם, תשניק נשימה, מחלות לב, קוצר נשימה, כאבי גב, כאבי פרקים והפרעה בפוריות.
 • ערך BMI גבוה מ40 ומעלה עם סיכוי השמנה קלים 

מלבד מדד מסת הBMI על המטופל לעמוד בקריטריונים לניתוח בריאטרי על פי הועדה הבריאטרית.

האם יש הגבלה של גיל בניתוח קיצור קיבה?

כן, אצל בני נוער ישנה הגבלה לבנים ובנות מעל לגיל 13 כאשר גיל העצמות אצל בנים מעל 15 ואצל בנות מעל 13. בכפוף לאישור ועדת חריגים. מעל לגיל 65 יש לכנס ועדה מיוחדת להערכת הסיכון הניתוחי.

מתי ניתן לחזור לאכול אחרי הניתוח?

תהליך ההחלמה הינו אינדיבידואלי, ומשתנה בהתאם לסוג הניתוח. החזרה לאכילה של אוכל מוצק, הינה תהליך האורך בדרך כלל בין שבועיים עד לחודש. החזרה לאכילה רגילה מתבצעת בהדרגה על פי תפריט של דיאטנית והמלצות הרופא. בשבוע הראשון- שתיית נוזלים לאחר מכן, תזונה נוזלית, דייסתית, רכה ורגילה.

האם הניתוח מכוסה ע"י ביטוח בריאות?

ניתוחים בריאטריים כלולים בסל הבריאות. מטופלים אשר עומדים בקריטריונים של משרד הבריאות יכולים לפנות בבקשות למימון ניתוח על ידי קופת חולים, ובכך לעבור את הניתוח בהשתתפות עצמית נמוכה מאוד.

האם ניתן להיכנס להריון לאחר ניתוח לקיצור קיבה?

כן, ניתן להיכנס להריון לאחר ניתוח קיצור קיבה. יתר על כן, במידה והשמנת יתר היא הסיבה שבגללה האישה מתקשה להיכנס להריון, הניתוח יכול לסייע לה להיכנס להריון. מומלץ להמתין בין 12-18 חודשים לאחר הניתוח עד לכניסה להריון. עם זאת, אישה שנכנסת להריון לאחר ניתוח לקיצור קיבה מוגדרת, כהריון בסיכון גבוה, שבו נדרש מעקב צמוד לפני ההיריון ובמהלכו.

כמה אסבול מכאבים לאחר הניתוח?

בימים הראשונים שלאחר הניתוח צפויים כאבים חזקים והרגשה של אי נוחות. במידת הצורך יש ליטול משככי כאבי נוזליים. ניתוחים לקיצור קיבה מבוצעים בשיטה הלפרוסקופית, אשר מפחיתה את הסיכונים והכאבים לאחר הניתוח, ותוצאותיה הקוסמטיות יפות יותר. בדרך כלל האשפוז לאחר הניתוח אורך בין יומיים לשלושה.

כמה אוכל להוריד במשקל לאחר ניתוח?

הצלחה של ניתוח קיצור קיבה נמדדת, כאשר ישנה ירידה של 50% לפחות מהמשקל העודף בטווח זמן של כשנה.  

מהם שיעורי ההצלחה של ניתוחי קיצור קיבה?

 • טבעת- 50%
 • שרוול קיבה- 90-95%
 • מעקף קיבה– 95%
 • מיני מעקף קיבה- 95%-97%
 • מעקף תרסיריון- 95%-97%

ד״ר חסן קיס

ד״ר חסן קיס בעל 2 מרפאות פרטיות בתחום ניתוחי בריאטריה בנוסף ד״ר חסן קיס מנהל תחום בריאטריה בבית החולים אסף הרופא. 

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר בטלפון: 03-5117919

ד״ק חסן קייס

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים