ניתוח קיצור קיבה- סוגים

  1. סוגי ניתוחים לקיצור קיבה– כיום קיימים חמישה סוגי ניתוחים לקיצור קיבה בישראל: טבעת מתכוונת, מעקף קיבה, מיני מעקף קיבה, שרוול קיבה, ומעקף תריסריון. בארץ הניתוחים הנפוצים ביותר הינם: שרוול קיבה ומעקף קיבה, וזאת בשל צמצום נפח הקיבה המשמעותי המשותף לשניהם. השוני ביניהם הוא בשרוול קיבה יוצרים שרוול קטן, ובמעקף קיבה יוצרים כיס קיבה קטן המתחבר למעי הדק ועוקף את רוב הקיבה.  ניתוחים לקיצור קיבה נעשים בשיטה הלפרוסקופית, בניגוד לניתוח בשיטת פתיחת בטן, בניתוח לקיצור קיבה בשיטה הלפרוסקופית מבצעים 5-6 חתכים זעירים בדופן הבטן, דרכם מחדיר המנתח מצלמה זעירה שמאפשרת לו לבצע את הניתוח ברמה גבוהה, יעליה מופחתת סיכונים, ופחות כאבים למנותח לאחר הניתוח, וגם תוצאות קוסמטיות יפות יותר. בדרך כלל ניתוחים לקיצור קיבה מצריכים שניים עד שלושה ימי אשפוז. 
  2. שיעורי ההצלחה של ניתוחי קיצור קיבה הם: טבעת מתכוונת- 50%, מעקף קיבה-  95%, מיני מעקף קיבה- 95%-97%, שרוול קיבה- 90-95%, מעקף תריסריון- 95%-97%.
  3. מועמדים לניתוח קיצור קיבה– ניתוח לקיצור קיבה מתאים לאנשים שמסת הגוף שלהם (BMI)  היא מעל 35, אנשים אלה סובלים מהשמנת יתר חולנית. אנשים שמסת הגוף שלהם היא יותר מ40 ,הופכים באופן אוטומטי מועמדים פוטנציאליים לניתוח לקיצור קיבה. כמו כן מועמדים שמסת הגוף שלהם היא 35 והינם סובלים מסיבוך אחד או יותר הקשור בהשמנת יתר חולנית כגון: מחלות לב, מחלות ריאה, לחץ דם גבוה, סוכרת ודום נשימה בשינה. כיום בישראל בוחנים האם ניתוחים לקיצור קיבה מתאימים גם לבעלי מסת גוף שבין 30-35 שסובלים מסוכרת. חשוב לציין כי ניתוחים לקיצור קיבה כרוכים בסיכונים, ולכן יש לבחון טיפול זה כמוצא אחרון
  4. בני נוער – בטיפול בבני נוער יושם דגש על הכנה תזונתית ארוכת טווח לפני הניתוח. כמו כן גם אצל בני נוער בדומה למבוגרים נדרשת הערכה פסיכיאטרית, מחויבות למעקב רפואי פסיכולוגי ותזונתי בתקופה שלפני ואחרי הניתוח. הניתוח המקובל ביותר לבצע אצל בני נוער הוא שרוול קיבה. להלן מספר קריטריונים הנדרשים לבני נוער לביצוע הניתוח הכוללים: גיל לבנים ובנות צריך להיות מעל 13, גיל העצמות אצל בנים מעל 15 אצל בנות מעל 13, BMI מעל 50 עם מחלות נלוות להשמנה, או BMI מעל 40 עם מחלות השמנה קשות. חשוב לציין שהשלב הקשה יותר של התמודדות הילד הוא עם המצב החדש "האני החדש" בשלב זה עליו ללמוד לאכול נכון, ולהסתגל לאורח חיים חדש ובריא. תוספים הנחוצים לילדים הם: מולטי ויטמין, ברזל למניעת אנמיה, סידן למניעת פגיעה בעצמות ובשיניים, ויטמיןD חיוני למערכות רבות ולסידן בגוף, וחומצה פולית, ויטמין B12' ויטמינים מסיסי שומן.
  5. הריון– ניתוח קיצור קיבה יכול לסייע לאישה להיכנס להיריון, אם השמנת יתר היא הסיבה שבגללה היא מתקשה להיכנס להריון. כניסה להריון לאחר ניתוח לקיצור קיבה מוגדרת כהריון בסיכון גבוה, ועל כן נדרש מעקב של צוות מקצועי הכולל: רופא מומחה לרפואת אם ועובר, מנתח בריאטרי, ודיאטנית שילוו את המטופלת בתקופה של לפני ההיריון ובמהלכו. כמו כן, מומלץ להמתין בין 12-18 חודשים לאחר ניתוח לקיצור קיבה עד לכניסה להריון. הריון לאחר ניתוח לקיצור קיבה יכול להיות בטוח ובריא כל עוד מקפידים היטב על הוראות הרופא. מחקרים מראים כי הריון לאחר ניתוח לקיצור קיבה הינו בטוח יותר מאשר הריון שמסתבך בעקובות השמנת יתר חולנית.

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »

תהיו מעודכנים