ניתוח מעקף קיבה מידע כללי

מעקף קיבה הוא ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר קיצונית. בניתוח מקטינים את נפח הקיבה ומחברים אותה ישירות למעי הדק לאחר חיתוכו, החיבור נעשה בשתי השקות. מעקף קיבה הוא כיום הניתוח הבריאטרי הנפוץ ביותר בעולם. כיום הניתוח מתבצע בהרדמה כללית בשיטה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה), אשפוז של 2-3 ימים ומנוחה בבית בין 10  ימים עד שבועיים. המעקף קיבה מאפשר ירידה במשקל באמצעות  הקטנת נפח האוכל כתוצאה מהקטנת הקיבה ומהקטנת הספיגה כתוצאה מהחיבור למעי הדק . הניתוח גורם לירידה של כ 70% מעודף המשקל. הירידה במשקל יעילה לטווח הקצר והארוך. החיסרון המרכזי של ניתוח מעקף קיבה הוא השינוי האנטומי הבלתי הפיך במערכת העיכול. חסרון אשר עלול לגרום לקושי בטיפול בסיבוכים שונים.

ניתוח מעקף קיבה- הכנה לניתוח ובדיקות

בסיום הבדיקות האדם המעוניין לבצע ניתוח בריאטרי, יזומן לוועדה בריאטרית שם ייבדק ע"י רופא מומחה, דיאטנית קלינית ועובדת סוציאלית. מטרת הועדה היא הערכה האם תוכלו לעבור את הניתוח. ואפיון מלא של דפוסי האכילה של המועמד לניתוח הבריאטרי.

תזונה והתאוששות לאחר ניתוח מעקף קיבה

חודש ראשון אחרי ניתוח מעקף קיבה מותר לצרוך מזונות נוזליים או טחונים דק. כאשר בהדרגה מוסיפים את המזונות הרגילים ובהתאם להוראות הרופאים והדיאטנית. הכאבים לאחר ניתוח מעקף קיבה הם בדרך כלל קלים,  ואינם דורשים תרופות לשיכוך כאבים. במידת הצורך יש ליטול משככי כאבים נוזליים. החזרה לשגרת פעילות מתבצעת בדרך כלל כשבוע עד שבועיים לאחר הניתוח. מבחינת תזונה חשוב  להקפיד על לעיסה טובה, אכילה איטית, הפרדה בין זמן שתייה בין ואכילה, ארוחות מסודרות ונטילת ויטמינים על פי תוצאות בדיקות הדם.

מעקף קיבה- למי הניתוח מתאים?

ניתוח מעקף קיבה מיועד לאנשים הלוקחים בהשמנת יתר חולנית, בעלי מדד מסת הגוף (BMI)  40 ומעלה או עם מדד (BMI) בין 35-40 הלוקים בגורמי סיכון נוספים כגון: מחלות לב, סוכרת יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, דום נשימה בשינה, כבד שומני, בעיות אורתופדיות, בעיות פוריות שנובעות מהשמנה. הניתוח לא מתאים לאנשים עם רקע של בעיות במערכת העיכול, צליאק, או דלקות קיבה ומעיים שונות. מטופלים עם בעיית ספיגה של ויטמינים, למטופלים שלוקחים קבוע מינונים גבוהים של תרופות נגד דלקת, או כאלה שיש להם סיכון גבוה לסרטן קיבה. ניתוח מעקף קיבה יילקח בחשבון כמוצא אחרון לאחר כשל של ניסיונות הרזיה וטיפולים אחרים שלא צלחו.

יתרונות של ניתוח מעקף קיבה
  • ריפוי מלא או שיפור משמעותי של סיבוכי השמנת יתר. כ70% מהמנותחים מתרחשת החלמה מהירה של ההיפרליפדמיה, יתר לחץ דם, כאבי גב תחתון ובכאבי מפרקים.
  • ניתן לאכול מגוון מאכלים בשונה מניתוחים אחרים. ניתוח מעקף קיבה מצריך פחות הקפדה על דיאטה ופעילות ספורטיבית אך כמובן שאין להימנע מכך.
  • מידת רעב מופחתת- ניתוח מעקף קיבה מביא להפחתה משמעותית של הורמון גרלין האחראי על תחושת הרעב.
  • תוצאות יציבות לטווח הארוך.
  • ניתוח מעקף קיבה מומלץ לחולי סוכרת ובעלי רמת כולסטרול גבוהה.
החסרונות של ניתוח מעקף קיבה
  • החיסרון המרכזי של ניתוח מעקף קיבה הוא השינוי האנטומי הבלתי הפיך במערכת העיכול. חסרון אשר עלול לגרום לקושי בטיפול בסיבוכים .
  • חסרים תזונתיים- תופעות הלוואי של הניתוח הינם חסרים תזונתיים מגוונים המחייבים הישארות בטיפול ומעקב רפואי ותזונתי של תוספים תזונתיים למשך כל החיים. החסרים התזונתיים הנפוצים הם: חלבון, חומצה פולית, ויטמין B12 ברזל וסידן.
  • הרגלי אכילה- לאחר הניתוח הרגלי האכילה משתנים בקיצוניות דבר העלול לגרום לדיכאון במקרים מסוימים לאחר הניתוח.
  • ניתוח מעקף קיבה הינו ניתוח הדורש מיומנות גבוהה מהמנתח ביחס לניתוחים אחרים אשר נחשבים לפשוטים יחסית כדוגמת ניתוח שרוול קיבה או ניתוחי טבעת.
ניתוח מעקף קיבה- שיעורי הצלחה

ניתוח מעקף קיבה הינו ניתוח בעל שיעורי הצלחה גבוהים הנעים בין 90% ל־95% אחוזים. הירידה המשמעותית במשקל מתבצעת בשנה הראשונה והיא כוללת בדרך כלל ירידה של בין 75%-70% אחוזים מהמשקל העודף. כלומר בין 5%-10%  אחוזים מהמנותחים לא יורדים במידה מספקת במשקל בעקבות הניתוח (ואף ישנם מקרים בודדים שבהם לא מושגת שום ירידה במשקל). מחקרים מראים כי הירידה במשקל הינה תהליך שנמשך עד לשנה החמישית שלאחר הניתוח. ולאחר מכן חלה התייצבות במשקל.

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים