ניתוחים בריאטריים

בשנת 1997 ארגון הבריאות העולמי הכריז על תופעת ההשמנה כעל מגיפה עולמית. בשנת 2017 פורסמו נתונים המציגים כי בישראל ישנם למעלה מחצי מיליון ילדים הסובלים מהשמנה ומעודף משקל. יתר על כן, ישראל ניצבת במקום הראשון באירופה בדירוג ההשמנה. במדד הכולל גם ילדים הסובלים ממשקל.

ניתוחים בריאטריים

ניתוחים בריאטריים הינם המוצא האחרון כסוג טיפול בהשמנת יתר. זהו טיפול מהיר ויעיל יחסית לטיפול בהשמנה. ניתוחים בריאטריים עלו למודעות הציבור בזכות ידוענים ששיתפו מניסיונם האישי לאחר שעברו ניתוחים אלו. לדוגמא: דביר בנדק, איציק כהן שי פירון ישראל כץ ועוד. עם זאת חשוב להדגיש שניתוחים בריאטריים הינם כלי יעיל מבחינה רפואית, אך דורש תהליך מצד המטופל של שינוי הרגלי התנהגות וחשיבה. ניתוחים בריאטריים הפכו לתופעה שכיחה בעיקר בשל הגישה החדשנית שהם מבוצעים והיא הגישה הלפרוסקופית (שיטה משוכללת שבה מבצעים בדרך כלל חמישה חתכים זעירים ומצבעים את הניתוח באמצעות מצלמה המוחדרת דרכם), שיטה זו מקלה על ההחלמה של המטופל, ומורידה את הסיכון הניתוחי. בנוסף ישנם מחקרים המדווחים על שיעורי תמותה נמוכים יותר אצל מנותחים בריאטריים לעומת מטופלים שעברו טיפולים ההתנהגותיים, ונפשיים בלבד.

ניתוחים בריאטריים

ניתוחים בריאטריים בישראל

למרות שבישראל מספר הניתוחים הבריאטריים  הולך ויורד עם זאת  מס' הניתוחים  לאוכלוסיה הינו מהגבוהים במערב. לפחות חמישה אחוזים מהאוכלוסייה בישראל סובלים מהשמנת יתר חולנית, ועומדים בקריטריונים הבריאטריים שנקבעו על ידי משרד הבריאות. בכל בית חולים ישנה ועדה בריאטריית המורכבת מ: דיאטנית קלינית, פסיכולוגית, ורופא אשר קובעים האם המועמדים מוכנים לניתוח מבחינה נפשית ופיזית. מי שלא עומד בקריטריונים לא ינותח. בעשור האחרון מספר הניתוחים הבריאטריים בישראל הולך וגדל, עד שניתן לומר שכיום הניתוח הבריאטרי על סוגיו השונים הוא הניתוח האלקטיבי הנפוץ ביותר בישראל. בנוסף לכך, כיוון שהניתוחים הבריאטריים מהווים את הטיפול היעיל ביותר לבעיית ההשמנה והמחלות הנלוות להשמנה, משרד הבריאות החליט להכניס ניתוחים אלו לסל הבריאות. כך שמועמד אשר עומד בקריטריונים שהגדיר משרד הבריאות, יכול לעבור את הניתוח כמעט ללא עלות.

זמני המתנה

זמני ההמתנה בבתי חולים בארץ יכולים להמשך חודשים ארוכים ואף כשנתיים, לעומת זאת, בבתי חולים פרטיים ניתוח יכול להתקיים בתוך פחות מחודש. עלות הניתוחים הבריאטריים משתנה על פי סוג הניתוח והביטוח הרפואי וקופת החולים (טווח של 5000-20,000 ₪). כיוון שמלבד הניתוח הבריאטרי נדרשת מעטפת שלמה של דיאטנית ופסיכולוגית, אשר משמעותית לירידה במשקל ובריאותו של המנותח לאורך כל התהליך.

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים