מעקב לאחר ניתוח קיצור קיבה

ניתוח קיצור קיבה הוא הצעד המשמעותי הראשון, בתהליך הירידה למשקל תקין ואורח חיים בריא.  עם זאת חשוב לציין, שהצלחה ושמירה על תוצאות הניתוח, תלויה בעיקר במטופל. על המטופל  להיות מוכן רגשית, נפשית ופיזית. על כן, אנו ממליצים מרגע שהחלטתם לעבור את הניתוח, להקדיש את הזמן הזה להיערך מבחינת ידע על ניתוח קיצור קיבה והתהליך שצפוי לכם אחריו.

ידע זה כוח

מחקרים מלמדים כי, המעקב לאחר ניתוח קיצור קיבה משפר את איכות החיים, מגביר את תחושת הרווחה האישית, ועוזר לשמור על השינוי במשקל לטווח הארוך. לאחר ניתוח קיצור קיבה, מתחילה תקופה חדשה בחיי המטופל המלאה בציפיות, אתגרים, שינוי הרגלים וגם חששות. מפני שמדובר בהתמודדות לא פשוטה, חשוב לקבל מידע וכלים שיאפשרו לכם לחזור לשגרת חיים בריאה, זאת ע"י ייעוץ מקצועי שוטף של דיאטנית בריאטרית, פסיכולוג, ורופא. במרכז לכירורגיה לפרוסקופית והשמנת יתר אנו ממשיכים ללוות אתכם ולספק ייעוץ ותמיכה ע"י מספר מומחים בתחום.

לקריאה מעמיקה בנושאים הקשורים לניתוחי קיצור קיבה היכנסו למאמרים מומלצים בבלוג שלנו: הכנות לניתוח בריאטרי, ניתוח קיצור קיבה סוגים וכדומה. בנוסף ניתן להתעדכן במידע אקטואלי בעמוד הפייסבוק שלנו, ותוכלו לשאול את ד"ר חסן קיס שאלות שמעסיקות אתכם.

מדוע מעקב אחרי הניתוח חשוב?

  • מעקב לאחר ניתוח קיצור קיבה מאפשר למטופל לאמץ דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים, לעבד את הרגשות שמציפים אותו, ולרכוש כלים כיצד לאמץ אורח חיים בריא וחדש.
  • מעקב מסייע למנותח להתמודד עם קשיים הן גופניים והן נפשיים. המטופל ילמד כיצד להימנע ממאכלים שונים, הרגלי אכילה נכונים, ולהימנע מחסרים תזונתיים.
  • ייעוץ ניתן לקבל במסגרת אישית או במסגרת קבוצתית. תלוי בבחירה של המנותח, המפגשים הקבוצתיים מאפשרים לחלוק בקשיים, לשתף בהצלחות וללמוד מאחרים.

מעקב קצר טווח

חודש ראשון לאחר ניתוח קיצור קיבה-  אנו ממליצים לברר במרכז הרפואי אליו אתם שייכים ובקופות חולים, על קבוצת תמיכה למנותחים, שיעזרו לכם להתמודד עם: דפוסי מחשבה והתנהגות אופייניים. החודש הראשון הינו חודש משמעותי להתמודדות עם ההחלמה הפיזית של הגוף. זהו שלב שבו אתם עלולים לחוש חולשה וכאבים, לצד תחושת אופוריה של תחושת חוסר רעב.  

חודש רביעי לאחר ניתוח קיצור קיבה- לאחר שהקיבה מחלימה והתיאבון חוזר, והניתוח מאחוריכם, זה הזמן המומלץ ללמוד התנהגויות אכילה חדשות. זה הזמן לפתח הקשבה לגוף, ללמוד על תזונה, ואיך להשקיע זמן ומחשבה בבחירת המזון. כיצד לשלוט בכמויות, איפה לאכול וכדומה.
מומלץ לגייס לעזרתכם שותפים שיתחייבו לתהליך כמוכם, בין אם זה משפחה או חברים מקבוצת תמיכה על מנת לעזור לכם להתחייב לתהליך.

מעקב ארוך טווח

בטווח שבין חצי שנה לשנתיים, הירידה הדרסטית במשקל נעצרת ומתחילה עלייה במשקל. מכאן שאורח חיים בריא הוא מעין אימון תמידי שהמנותח יעשה עם עצמו. ועל כן, חשיבות הליווי המקצועי הצמוד הן מבחינת תזונה, והן מבחינה רגשית, יאפשר לכם לאמץ הרגלי אכילה נכונים כדרך חיים ולהימנע מכישלון הניתוח.
שינוי הוא תהליך לא פשוט שמצריך אנרגיה רבה. לכן מומלץ להצטרף לקבוצות תמיכה, ע"י אנשי מקצוע מתמחים שיש להם את היכולת להוביל אתכם בתהליך, לתמוך בכם, ולתת לכם כלים לשיפור והרחבת ההתמודדות עם ההרגלים החדשים
שימו לב- מחקרים מראים שהסיכון לכישלון בירידה במשקל גבוה יותר, בניתוח מסוג טבעת, וניתוח שרוול, בניגוד לניתוח מעקף קיבה או מעקף תריסתריון, הכוללים הקטנה של נפח הקיבה. בין הגורמים השונים לכישלון של ניתוח קיצור קיבה:

  • חוסר הקפדה על הרגלי אכילה חדשים
  • היענות נמוכה למעקב בדיקות הנדרשות
  • ידע לוקה בחסר של המטופל
  • תופעות לוואי כגון: דיכאון, הפרעות אכילה, עלייה חוזרת של הורמוני הרעב, תרופות פסיכאטריות וכדומה.
  • במקרים של כישלון ניתוח קיצור קיבה בטווח הארוך, נדרש ניתוח חוזר, בהתייעצות עם הרופא.

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים