כל מה שצריך לדעת על ניתוח מיני מעקף קיבה

1. מהו ניתוח מיני מעקף קיבה?

ניתוח מיני מעקף קיבה הוא ניתוח חדש יחסית בארץ, המבוצע בשיטה הלפרוסקופית. זהו ניתוח  הנחשב לניתוח פשוט באופן יחסי ובעל תוצאות ירידה במשקל טובות יותר בהשוואה לניתוחים בריאטריים אחרים. הניתוח הוצג לראשונה בשנת 2001, כאשר מסקנת החוקרים הייתה שתוצאות הניתוח מספקות ואף בעלות תוצאות מרשימות של כ- 70 אחוזים של ירידה במשקל העודף של המנותחים.  בנוסף נמצא כי ניתוח מיני מעקף משפר מחלות מטבוליות הקשורות בהשמנה.  בניתוח מיני מעקף קיבה יוצרים כיס קיבה ארוך וצר המתחבר ללולאת המעי הדק באורך של  150 -200 ס"מ. באמצעות שיטה זו הירידה במשקל מתרחשת כתוצאה מהקטנת נפח המזון ומהקטנת הספיגה בשל המעקף של מערכת העיכול. ניתוח זה מאפשר יתרונות ארוכי טווח והקטנת הסיבוכים בניתוח.

2. ניתוח פרטי או דרך קופת חולים?

שיקול מרכזי בהחלטה האם לעשות ניתוח לקיצור קיבה באופן פרטי, מתייחס לזמני ההמתנה הארוכים. כיוון שבבתי חולים ציבוריים זמני ההמתנה עלולים להמשך כשנתיים, בבית חולים פרטיים זמני ההמתנה בדרך כלל לא נמשכים מעל לחודש. בנוסף, מועמד הבוחר לשלם מכספו על הניתוח  יש יתרון בכך שיש לו אפשרות לבחור את המנתח שלו. (אפשרות שלא עומדת בפני מנותח שמבצע את הניתוח דרך קופת החולים).

3. האם ניתוח מיני מעקף קיבה מרפא סוכרת?

בשנים האחרונות נעשו מחקרים המעידים כי ניתוחים בריאטרים  וניתוח מיני מעקף קיבה בפרט, מסייעים לשיפור ואף להעלים את מחלת הסוכרת. עם זאת, כדי להשיג שיפור משמעותי, או אפילו החלמה, יש לבצע ניתוח בשלב מוקדם של המחלה.  כיוון שניתוח מיני מעקף קיבה  משנה את פעילות ההורמונים של מערכת העיכול, בשנה הראשונה הורמון גרלין האחראי על תחושת הרעב מדוכא, ולכן החשק לאכול יורד ובכך ניתן להשיג ירידה משמעותית במשקל. הירידה במשקל משפיעה על מדד הסוכרים והשומנים בדם. ניתוח מיני מעקף קיבה משפר את רמת השומנים בדם ב97% מהמקרים.

4. אחוזי הצלחה של ניתוח מיני מעקף קיבה

ניתוח מיני מעקף קיבה נחשב יעיל במיוחד בזכות השילוב של שתי השיטות: הגבלת נפח הקיבה והפחתת ספיגת המזון. הניתוח יכול להוות פתרון למטופלים המועמדים לניתוח בריאטרי שנכשל. מחקרים מראים שתוצאות הניתוח משמעותיות מבחינת ירידה במשקל, שיפור מחלות שמקורן בהשמנה, והתהליך נחשב בטוח יחסית בשל זמן ניתוח קצר, וכך גם ההחלמה. על פי נתונים מסכמים בין השנים 2013-2015 בישראל, עולה כי מטופלים שעברו ניתוח "מיני מעקף קיבה" השילו בשנה הראשונה 87% מעודף משקלם, לעומת 79% שהשילו חולים שעברו ניתוח שרוול. עוד עולה כי הניתוח הפופלרי ביותר בישראל הינו "ניתוח שרוול" כ63% מכלל הניתוחים, אחריו מיני מעקף קיבה כ19%, מעקף קיבה 10% וניתוח טבעת 7%.

5. תופעות לוואי, ודגשים תזונתיים

ניתוח מיני מעקף קיבה עלול לגרום ליציאות רכות ושלשולים ולחסרים תזונתיים בוויטמינים במינרלים וחלבון. לכן הניתוח מומלץ במקרים מסוימים לסובלים מעצירות כרונית

איך מטפלים?

יש להמנע מאכילת מזון עשיר בפחמימות פשוטות (סוכרים כגון: חד סוכרים ודו סוכרים), ולשלב חלבונים, סיבים תזונתיים ופחמימות מורכבות (לחם, אורז, תפוחי אדמה, ספגטי וכדומה). בנוסף מומלץ להמתין כחצי שעה בין אכילת מזון מוצק לשתייה.

הניתוח עלול להוביל למספר חוסרים תזונתיים הנובעים מאפקט תת הספיגה.

איך מטפלים?

הניתוח מחייב נטילת ויטמינים לאורך כל החיים, ומעקב אחר בדיקות מעבדה, וליווי צמוד של דיאטנית קלינית לטווח הארוך

לאחר הניתוח גם כמות קטנה של אוכל גורמת להרגשת מלאות

איך מטפלים?

מומלץ לאכול ארוחות קטנות לעיתים קרובות, ובהתאם להמלצת הדיאטנית הבריאטרית

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים