בריאטריה – ניתוח חוזר

ניתוח בריאטרי חוזר או בשמו ניתוח רביזיה, הינו ניתוח המבוצע במקרים שבהם הניתוח הראשון נכשל. כישלון הניתוח יכול לבוא לידי ביטוי בכך שהניתוח לא הביא לתוצאות המצופות, כלומר לא גרם לירידה משמעותית לשביעות רצון המטופל. ניתוח בריאטרי חוזר דורש מיומנות רבה מהמנתח בהשוואה לניתוח הראשוני, הן מבחינת הביצוע שלו והן מבחינת הבחירה בניתוח המתאים. בדרך כלל לא נהוג לחזור על אותו הניתוח פעם נוספת, אלא ניתוח בריאטרי אחר שנחשב לקיצוני יותר. כך שברוב המקרים הניתוח החוזר יהיה מסוג ניתוח שרוול קיבה, מעקף קיבה,  מיני מעקף או מעקף תריסריון , בהתאם לשיקול דעתו של המנתח.

באילו מקרים נדרש לבצע ניתוח בריאטרי חוזר?

  • אי ירידה מספקת או עלייה חוזרת במשקל לאחר ניתוח קודם: ניתוח טבעת או שרוול – במקרים כאלה ישנה עלייה במשקל הנגרמת כתוצאה מהתרחבות של נפח הקיבה הנותר לאחר הניתוח הקודם או מחוסר הקפדה על שינוי באורח החיים כמו שינוי הרגלי אכילה או פעילות גופנית.
  • סיבוכים של ניתוח בריאטרי קודם: אחרי ניתוח של טבעת מתכווננת למשל יכולים להיות סיבוכים כמו חדירה של הטבעת לדופן הקיבה, החלקה של הטבעת, צרבות קשות, הקאות מרובות, אי ירידה או עליה חוזרת במשקל, כל אלה מחייבים ביצוע ניתוח להוצאת הטבעת ולשקול ביצוע ניתוח בריאטרי נוסף באותו זמן הכל בהתאם למצב החולה ובשיקול דעתו של המנתח. לגבי ניתוח שרוול סיבוכים כמו אי ירידה או עליה חוזרת במשקל, צרבות קשות, פגם אנטומי בשרוול וכו' … גם מחייבים ניתוח חוזר.
  • בחירה שגויה של סוג הניתוח הראשון- בשל בחירה לא מתאימה של סוג הניתוח מהתחלה. לדוגמא: מנותח הסובל מצרבות קשות או מבקע בסרעפת יש סיכוי גבוה להחמרה של הצרבת בניתוח שרוול. או למנותח הסובל מסוכרת לא מומלץ לבצע ניתוח טבעת ועדיף לבחור בניתוח שרוול או מעקף קיבה, כמו כן מנותח שאוכל מתוק עדיף לבצע ניתוח שי שבו תת ספיגה כמו מעקף או מיני מעקף ולא שרוול או טבעת.
  • ניתוח חוזר בעקבות ירידה חמורה במשקל- ישנם מקרים מסוימים בהם הניתוח הבריאטרי מצליח "יתר על המידה". זוהי תופעה שמתרחשת בדרך כלל בניתוחים מורכבים, כך שהירידה במשקל והחסרים התזונתיים חמורים עד שיש צורך לבצע ניתוח בריאטרי חוזר מתקן.

את הניתוח החוזר מבצעים בדרך כלל בטווח של שנה עד שנתיים לכל היותר לאחר הניתוח הראשון.

ניתוח בריאטרי חוזר- אחוזים

תחילה חשוב להבין שקיים פער בין אחוז המנותחים שזקוקים לניתוח חוזר, לבין מספר המנותחים שמבצעים בפועל ניתוח חוזר.

ניתוח טבעת- אחוז המנותחים שזקוקים לניתוח חוזר בניתוחי טבעת הוא הגבוה ביותר והינו כ50% אחוז שנאלצים לעבור ניתוח חוזר בתוך תקופה של עד 10 שנים. עם זאת בפועל מגיעים לניתוח חוזר בין 20%-30% מהמטופלים.

ניתוח שרוול– אחוז המנותחים שזקוקים לניתוח שרוול בישראל הוא גבוה יחסית למקומות אחרים בעולם. במחקר פנימי שנערך בישראל נמצא כי לאורך תקופה של 5 שנים אחוזי הכשלון עומדים 30% ורק 5% מהם חוזרים לעשות ניתוח חוזר.

ניתוח מעקף קיבה חוזר– אחוז המנותחים שזקוקים לניתוח חוזר בניתוחי מעקף קיבה עומד על 15% בתוך 10 שנים.

הסיבות לפער בין אחוז המנותחים שזקוקים לניתוח חוזר – לבין מספר המנותחים שעושים ניתוח חוזר בפועל נובע מסיבות שונות שעיקרן הוא  תחושת הכישלון שחשים המטופלים – והבושה לפנות לעזרה.

כיצד ניתן להימנע מניתוחים חוזרים?

ישנם מספר גורמים חשובים שיכולים להקטין את הסיכון להזדקק לניתוח בריאטרי חוזר והם:

  1. על המנותח להקפיד ולהתמיד על השינוי באורח חיים שלו שזה כולל שינו בהרגלי אכילה שלו, מעקב דיאטנית ולעשות פעילות גופנית.
  2. בחירת מקום בו יתבצע הניתוח- יש לוודא שבנוסף לכירורג יש צוות רב תחומי במקום הכולל דיאטנים, פסיכולוג, או עובד סוציאלי, ושהמקום מקפיד על מעקב אחר המנותחים לתקופה של מינימום 5 שנים.
  3. חשוב לבדוק שהמנתח מבצע מגוון סוגי ניתוחים בריאטריים, וניתוחים חוזרים כיוון שרופא הרוכש ניסיון בניתוחים חוזרים מבסס את עקומת הלמידה שלו בהתאם.

להתאים את סוג הניתוח למטופל עוד בניתוח הראשון.

מאמרים מומלצים

השמנת יתר

תסמונת הצפה

תסמונת הצפה ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים יחסית בטוחים, אך למרות זאת הניתוחים הינם מורכבים וקיימת אפשרות לסיבוכים ותופעות לוואי, שכדאי להכיר לפני החלטה על ביצוע

קרא עוד »
השמנת יתר

השמנת יתר ומחלות נלוות

השמנת יתר ומחלות נלוות השמנת יתר חולנית הינה מגיפה  של המאה ה21 המוגדרת ע"י ארגון הבריאות העולמי. זוהי מחלה כרונית הפוגעת באיכות החיים של האנשים

קרא עוד »

תהיו מעודכנים